Відповідно до загальних правил протипожежної безпеки, не тільки житлові або робочі приміщення, але також автотранспорт повинні бути обладнані вогнегасниками. Якщо вогнегасник вже повністю витратив свій ресурс або настав час технічного обслуговування, ємності потрібно відправити на перезаряд. У приміщеннях цим повинен займатися співробітник, відповідальний за пожежну безпеку. У випадку з автотранспортом - його власник. На кожному справному вогнегаснику повинна бути маркування, а також пломба і блокувальні пристрої. Також не можна забувати про те, що у цього мобільного засоби гасіння вогню теж є термін придатності.
Як встановити термін придатності вогнегасника
Щоб встановити цей параметр вогнегасника, незалежно від його виду, можна скористатися однією з підказок:
- На корпусі пристрою легко помітити спеціально нанесену етикетку, де по краю надруковані римські і арабські цифри. Перші - це місяць виробництва пристрою, а другі - рік.
- До вогнегаснику завжди повинен додаватися паспорт. У цьому документі відзначається не тільки дата виготовлення устаткування, але і дати заправки відповідним складом.
- Також дати випуску і введення в експлуатацію, заправок фіксуються в спеціалізованому журналі обліку. За підсумками цієї інформації відслідковуються терміни ремонту і проведення технічного обслуговування. В тому числі, заміна вироби на нове, якщо буде потреба.
Тривалість експлуатації вогнегасника залежна від його типу:
- повітряно-пінний - може працювати до 10 років;
- порошковий - 10 років;
- вуглекислотний - в межах 20 років;
Термін придатності вогнегасників, які купуються для транспорту, аналогічні - 10-20 років, відповідно.
Як проводиться перевірка і технічне обслуговування
Перевірка пінних вогнегасників на працездатність проводиться раз в три місяці, вуглекислотним досить перевірки раз на рік, а порошковим - раз в п'ять років. Процедура проводиться через зважування балона і розрахунок маси, достатньої, щоб погасити вогонь.
Крім згаданих термінів, балони також можуть бути вибірково вилучені для розтину. Співробітники інспекції виконують плановий огляд корпусу, терміну придатності і цілісність пломб. Також потрібно впевнитися в стані металевого покриття та механізмів - пускового і блокувального. Якщо на пристрої були помічені будь-якого роду дефекти, їх відправляють на технічне обслуговування.
У тому випадку, якщо балони були витрачені повністю, перевищено дозволену межу витоку або просто прийшов час для планової перезарядки - все такі вогнегасники повинні бути відправлені на своєчасну перезарядку.
Коли термін придатності вогнегасників закінчується повністю, є два варіанти їх подальшого «шляху». Вироби можна здати на металобрухт або використовувати в якості наочного матеріалу для навчання. У першому випадку потрібно правильно утилізувати залишки гасять речовин.
Так, наприклад, якщо вогнегасник був наповнений водою або піною, залишки можна вилити в каналізацію. Але перш потрібно розбавити речовини великою кількістю звичайної чистої рідини. Що до інших різновидів, тут потрібно рука професіонала. З тієї простої причини, що всередині балонів знаходяться хімічні речовини, здатні при недбалому поводженні забруднити навколишнє середовище. Тому категорично заборонено зливати їх у водостік. Балони такого типу слід здавати в спеціальні пункти прийому відпрацьованих вогнегасників. Вже там фахівці розберуть їх, самостійно утилізують залишки речовин і відправлять балони на переробку.