Навчання пожежної безпеки цивільного захисту
Цивільний захист є обов'язковою функцією держави щодо захисту своїх територій та мешканців, а також навколишньої природи від настання надзвичайних ситуацій. Завдання її - попередження небезпечних ситуацій і усунення наслідків, надання допомоги постраждалим. Так, навчання пожежної безпеки цивільного захисту є строго обов'язковою вимогою, запропонованим на рівні українського законодавства. Чітке дотримання всіх правил - це гарантія збереження життя.
Організація навчання пожежної безпеки цивільного захисту
Навчання основам цивільного захисту повинно бути організовано в будь-якій установі, незалежно від форми власності та підпорядкування. До завдань суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить навчання співробітників основним правилам пожежної, а також техногенної безпеки, і проведення спеціальних тренувань.
Порядок проведення навчальних заходів затверджений постановою №444 Кабінету міністрів України. У цьому документі визначено структуру, різновиди, а також механізм навчання населення в питаннях поведінки в надзвичайних ситуаціях. Також в документі пропонується, що співробітники повинні щороку проходити інструктаж щодо пожежної безпеки, а також поведінки в надзвичайних ситуаціях конкретно на робочому місці.
Перед тим як приступити до основних обов'язків, а також в подальшому раз в три роки посадові особи зобов'язані проходити навчальну програму і подальшу перевірку отриманих знань в питаннях пожежних безпек. Що стосується кандидатів на зайняття посад, пов'язаних з високою пожежною небезпекою, вони зобов'язані попередньо пройти спеціальне навчання. Надалі ці співробітники повинні раз на рік проходити перевірку знань в питаннях цивільного захисту та пожежної безпеки.
Деталі навчального процесу
Безпосереднє навчання здійснюється залежно від місця зайнятості:
- на роботі;
- на навчанні;
- за місцем прописки.
Сам навчальний процес складається з таких елементів:
- навчання в освітніх установах;
- навчання на підприємстві;
- навчання керівництва і фахівців з питань загальної безпеки поза підприємства;
- самостійне навчання.
Спецпідготовка на об'єктових навчаннях.
Програми навчання пожежної безпеки цивільного захисту
Ці програми створюються і затверджуються на базі програм і методичних вказівок, які в свою чергу проходять перевірку і затверджуються територіальними адміністраціями та органами місцевого самоврядування.
Види програм існують такі:
- Загальна підготовка співробітників. Має на увазі навчання правильній поведінці в надзвичайних ситуаціях, а також спеціальним навичкам застосування засобів індивідуального захисту та надання першої допомоги постраждалим.
- Спецпідготовка складу спецслужб. Знайомить з обов'язками і навичками використання різної техніки та приладів, пов'язаних з цивільним захистом. Включаючи також користування засобами індивідуального захисту і проведення рятувальних операцій.
- Допоміжна підготовка співробітників об'єктів високої небезпеки. Пропонує поглиблені знання, пов'язані з техногенною безпекою. Включаючи також джерела небезпеки і різні речовини, які можуть стати причиною надзвичайних ситуацій.
- Пожежно-технічний мінімум для співробітників професій, потенційно пов'язаних з високою пожежною небезпекою. Має на увазі підвищення загальних знань, ознайомлення з заходами ПБ і діями при виникненні спалаху. А також оволодіння практичними навичками користування засобів пожежогасіння, включаючи монтажі пожежної сигналізації.
- Особлива прискорена підготовка співробітників до дії в конкретний період. Програма розроблена для підприємств, які продовжують працювати навіть у воєнний час. Наказує навчання захисту населення від наслідків різних надзвичайних ситуацій.
Своєчасне проходження будь-якої з перерахованих програм є обов'язковим. Оскільки, перш за все, від отриманих знань безпосередньо залежить збереження людських життів.